Určite každý, kto sa pohybuje v oblasti estetiky a zdravotníctva už na nejaké tie „nohavice“ narazil. Áno, reč je o tzv. Lymfodrenážnych nohaviciach, resp. o prístrojovej lymfodrenáži, ktorú dnes ponúka mnoho beauty salónov, či kozmetických štúdií. Aby aj nie, keď sa zo všetkých strán sypú ponuky bezbolestnej, neinvazívnej liposukcie, kavitácie, rádiofrekvencie, kryolipolízy a všetkých možných iných ošetrení, ktoré sú na následnej lymfodrenáži takmer závislé, pretože bez nej je ich účinok značne obmedzený.
Čo nie je správna lymfodrenáž?
Rozdiely medzi jednotlivými lymfodrenážnym systémami sú až priepastné. Na trhu sa tak môžeme stretnúť so zariadeniami ponúkajúcimi napr. 2 x 4 komory alebo 2 x 6 komôr, nohavice končiace ešte pod slabinami, kompresor sľubujúci tlak 300 mmHg a podobné kuriozity, ktoré o sebe navyše bez pochýb trvdia, že sú „profesionálne“. Po prečítaní tohto návodu by ste však mali odhaliť, že napr. 300mmHg je tlak, pre lymfodrenáž viacmenej nezmyselný, alebo že systém s 2 x 6timi komorami je to najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie, ktoré dnešný trh ponúka. Skrátka by ste sa mali v ponuke prístrojovej lymfodrenáže lepšie orientovať.
Aký je účinok lymfodrenáže?
Lymfodrenáž má všeobecne na naše telo mnoho blahodarných účinkov. Zlepšuje prietok lymfy (miazgy) a tým napomáha k prirodzenému, očisťovaciemu procesu tela, podporuje metabolizmus, zvyšuje elasticitu pokožky, zmierňuje prejavy celulitídy a pri pravidelnom používaní prispieva aj k úbytkom na objeme a váhe. Lymfodrenáž nášmu telu prospieva ako esteticky, tak zdravotne a pritom ju nemusí vykonávať iba zdravotný personál.
Ako funguje prístrojová lymfodrenáž?
Lymfodrenáž môže byť buď manuálna, teda že ju vykonáva fyzicky masér, alebo prístrojová, ktorá sa vykonáva pomocou lymfodrenážneho – masážneho zariadenia. Toto zariadenie spolu s príslušenstvom – návlekmi sú vybavené vzduchovými komorami, ktoré sa pomocou pripojeného kompresoru vopred zvoleným spôsobom nafukujú (tlakujú) a svojim tlakom pôsobia na ľudské telo (ošetrovanú partiu) a vykonávajú v danom mieste masáž. Odtiaľ pojem „tlaková terapia“ alebo „presoterapia“. Týmto spôsobom sa vlastne simulujú masérove ruky. Ako sme už spomenuli, na trhu existuje veľmi široká ponuka týchto lymfodrenážna systémov a ako je tomu aj u iných produktov, tak aj tu sú obrovské rozdiely v kvalite a samozrejme aj miere efektu na ľudské telo. Ako ale vybrať ten správny produkt? V čom sa teda tieto jednotlivé systémy líšia?
Počet komôr a ich rozmiestnenie
Ako prvé by sme si mali všímať počet vzduchových komôr. V zásade platí, že čím väčší je počet komôr, tým reálnejšia, komplexnejšia, a teda aj kvalitnejšia je lymfodrenáž. Tie najzákladnejšie systémy na trhu majú 2 x 6 komôr (6 komôr v každej nohavici), čo je absolútne nedostatočné počet. Profesionálne systémy ponúkajú minimálne 2 x 10 komôr a viac. U takého počtu je zaručené, že sa jednotlivé komory plne prispôsobujú masírovaným partiám. Ale počet komôr nie je všetko. Veľmi dôležitý je aj spôsob, akým sú jednotlivé komory v nohaviciach „poskladané“. Jednoduchšie, a tým aj lacnejšie systémy majú komory umiestnené vedľa seba (jedna vedľa druhej), kdežto u kvalitných lymfodrenážou sú komory poskladané v nohaviciach šupinovité, teda že sa čiastočne prekrývajú, čím sa eliminujú tzv. hluché miesta (miesta s nižším tlakom) a masážne vlna tak nie je v žiadnom mieste prerušená ani nedochádza k akejkoľvek zmene jej tlaku. Tie najlepšie systémy majú potom komory vyrobené z elastického materiálu. Simulácia masérových rúk je tak takmer dokonalá.
Kvalita, tvar a spracovanie aplikátorov
Z hľadiska majiteľa lymfodrenážneho systému, ktorý ho prevádzkuje, je tiež veľmi dôležité spracovanie aplikátorov (nohavíc) a ich výdrž. Je potrebné si dobre nohavice preštudovať, či sú šité, alebo iba lepené, ako kvalitné sú švy, či sú vzduchové komory všité permanentne pod. Skrátka dôležité je si nohavice ohmatať a posúdiť ich spracovanie, ako napr. keď kupujete textil. V neposlednom rade nás musí u návlekov zaujímať aj ich schopnosť pokryť masírované partie a na tieto partie pôsobiť bez už spomínaných hluchých miest. Aby bola lymfodrenáž naozaj komplexná, je nutná schopnosť masírovať nohy od priehlavkov a plôšok, cez lýtka, stehná, triesla až po spodnú časť brucha. (Vyhnite sa systémom, ktorých aplikátory končí v slabinách, alebo ešte horšie pod slabinami !!) Lepšie systémy na trhu masírujú všetky tieto partie iba jedným aplikátorom, tzn., Že nohavice sú v jednom kuse a teda absolútne bez hluchých miest. Odpadá tu aj zložité a v mnohých prípadoch zdĺhavé upínanie klienta, ak sú nohavice zložené z niekoľkých oddelených dielov. A ako všetci vieme, čas sú peniaze.
Rozdiel medzi jednotlivými prístrojmi
Ďalšie rozdiely, bývajú v samotnom kompresore, ktorý je akýmsi srdcom, či mozgom prístrojovej lymfodrenáže. Čo sa týka vyvíjaného tlaku, tak tu sú rozdiely minimálne. Väčšinou sa maximálny tlak pohybuje medzi 70 až 90 mmHg, čo je úplne dostačujúce. Vyšší tlak je pre lymfodrenáž v oblasti estetiky zbytočný (v zdravotníctve sa však využíva aj vyšších tlakov, trebárs aj 130 mmHg – vyšší tlak ako 130 mmHg je pre lymfodrenáž už úplne nevhodný). Ale kde sa jednotlivé výrobky najviac líšia, je spôsob, akým kompresor ovláda jednotlivé vzduchové komory. Jednoduchšie zariadenie, a treba dodať, že ich je bohužiaľ väčšina, vedia ovládať vždy iba jednu komoru v každej nohavici. To je ale pre naozaj kvalitnú lymfodrenáž bohužiaľ málo. Preto tie najsofistikovanejšie zariadenia ovládajú napríklad aj 3 komory v jednej nohavici v tom istom čase s tým, že v tom istom čase dokážu nafukuvat (plniť) a zároveň odsávať. Funguje to tak, že v jednej komore sa vyvolá pretlak, jedna zostáva pod stálym tlakom a jednu kompresor riadene odsáva. Takto je docielené naozaj reálnej lymfodrenážnej vlny a teda dokonalej simulácie manuálnej lymfodrenáže, masérových rúk.Samozrejmosťou by mala byť funkcia vypustenia nohavíc po procedúre, kedy kompresor tlak z nohavíc kompletne odsaje. Naozaj špičkové produkty potom pred samotnou masážou vedia uvoľniť aj lymfatické uzliny v slabinách, prípadne v podpazušných jamkách, aby mala stimulovaná lymfa z dolných končatín, prípadne z rúk, kam pokračovať.
Záverom
Ako vidíte z tohto stručného návodu, nie je lymfodrenáž ako lymfodrenáž. Preto by sme mali mať vždy na pamäti, že tie najlepšie lymfodrenážna systémy majú minimálne 20 skutočne nezávislých, vzduchových komôr, ktoré sú šupinovito poskladané v nohaviciach, lymfodrenáž dolnej časti tela by mala po uvoľnení lymfatických ciest v slabinách začať u priehlavkov a plôšok nôh a končiť až v spodnej časti brucha, ideálne jedným aplikátorom v celku. Samotný kompresor by potom mal byť schopný vyvinúť tlak aspoň 70 mmHg. Tie najlepšie kompresory sú potom schopné ovládať aj niekoľko komôr súčasne, niektoré tlakovať a iné odsávať a po lymfodrenáži nohavice rýchlo vypustiť. Preto ak budete si vyberať pre vaše štúdio, salón, či wellness centrum lymfodrenážna systém, nezabudnite sa predajcu spýtať na všetky tu uvedené veci. Výber správneho zariadenia je jeden z najdôležitejších krokov pri poskytovaní vašich služieb a úzko súvisí s počtom a spokojnosťou vašich zákazníkov.